subscriptions - en to pt translation catalogue (169 entries)

en: (unavailable to regular users)
pt: (indisponível para utilizadores normais)

en: Add subscription
pt: Adicionar subscrição

en: Remove subscription
pt: Remover subscrição

en: Enables site settings for user subscriptions.
pt: Activa as configurações do site para subscrições dos utilizadores.

en: Site settings
pt: Configurações do site

en: User defaults
pt: Configurações por defeito

en: Overview
pt: Vista global

en: Interval
pt: Intervalo

en: administer user subscriptions
pt: administrar subscrições dos utilizadores

en: subscribe to all content types
pt: subscrever todos os tipos de conteúdos

en: Are you sure you want to unsubscribe?
pt: Tem a certeza que quer cancelar a subscrição?

en: Unsubscribe
pt: Anular

en: Your subscription was deactivated.
pt: A sua subscrição foi desactivada.

en: Database error: user !uid not found in !table table!
pt: Erro da base de dados: o utilizador !uid não foi encontrado na tabela !table

en: access
pt: acesso

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: subscriptions
pt: subscrições

en: The basic Subscriptions framework.
pt: framework das Subscrições básicas

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: Subscribe to this page
pt: Subscrever esta página

en: To %type content
pt: Todos os conteúdos do tipo %type

en: To %type content by %name
pt: Todos os contéudos do tipo %type de %name

en: subscribe to content
pt: subscrever conteúdo

en: subscribe to content types
pt: subscrever tipos de conteúdo

en: Pages
pt: Páginas

en: Send subscriptions notifications
pt: Enviar notificações de subscrições

en: Subscriptions notifications are not sent for unpublished comments (except to users who have the %administer_comments permission), but when you change !Status to %Published, Subscriptions will send out "new" notifications, unless you suppress this here.
pt: Notificações de subscriçõs não são enviadas para comentários não publicados (excepto para utilizadores que tenham a permissão %administer_comments), mas quando mudar o !Status para %Published, as Subscrições irão enviar "novas" notificações, a menos que o suprima aqui.

en: Subscriptions notifications are not sent for unpublished comments, except to users who have the %administer_comments permission, and you can even suppress the latter here.
pt: Notificações de subscrições não serão enviadas para comentários não publicados, excepto para utilizadores que tenham a permissão %administer_comments e podem mesmo suprimir a última aqui.

en: You can suppress sending subscriptions notifications here; this option is not saved.
pt: Pode cancelar o envio de subscrições aqui; esta opção não está gravada.

en: none
pt: nenhum

en: Content settings
pt: Definições do conteúdo.

en: Unlisted content types
pt: Tipos de conteúdos não listados.

en: Select content types which should be <strong>removed from subscription listings</strong>.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by content type will be unavailable for the selected types.
pt: Seleccione tipos de conteúdos que deveriam ser <strong>removidos das listanges de subscrições</strong>.<br />O conteúdo pode ainda estar disponível para subscrição através de diferentes géneros de subscrições, mas subscrever por tipo de conteúdo estará indisponível para os tipos seleccionados.

en: Blocked content types
pt: Tipos de conteúdos bloqueados.

en: Select content types which should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, i.e. content of the selected types will never trigger notifications for regular users.
pt: Seleccione os tipos de conteúdos que deveriam estar <strong>totalmente indisponíveis  para subscrição</strong>, por exemplo conteúdos dos tipos seleccionados não irão activar notificações para utilizadores normais.

en: Note
pt: Nota

en: The %permission permission grants normal access to unlisted and blocked content types; this is intended as an administrative function, and the content types will be marked with a !symbol symbol (and appear in !red_ON red !red_OFF in the case of blocked types).
pt: A permissão %permission atribui acesso normal a tipos de conteúdo não listado e bloqueados; esta pretende ser uma função administrativa, e os tipos de conteúdos serão marcados com o símbolo !symbol (e aparecerão em vermelho !red_ON e !red_OFF em caso de tipos bloqueados).

en: subscribe to all content types
pt: subscrever todos os tipos de conteúdos

en: Blocked nodes
pt: Nós bloqueados.

en: Enter the IDs of nodes that should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, separated by spaces.
pt: Inserir a identificação dos nós que devem estar <strong>totalmente indisponíveis para subscrição</strong>, separados por espaços.

en: Static content
pt: Conteúdo estático

en: Static content types
pt: Tipos de conteúdo estáticos

en: Select content types which do not change nor receive comments and thus should not have the %option option.
pt: Seleccione os tipos de conteúdo que não se alteram nem recebem comentários, pelo que não deverão ter a opção %option.

en: Avoid empty %Subscribe links
pt: Evitar links %Subscribe vazios.

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Nodes of %Static_content_types may end up with no %Subscribe options at all. Turn this option on to avoid displaying %Subscribe links in this case. The default is OFF, because this option causes processing overhead for each node view operation.
pt: Nós de &Static_content_types poderão não ter quaisquer opções %Sbuscribe. Active esta opção para evitar que apareçam links %Subscribe nestes casos. A opção padrão é DESACTIVADO, pois causa sobrecarga de processamento para cada operação de visualização de nó.

en: Generate the %full_node variable
pt: Gerar a variável %full_node

en: Generating this variable causes considerable overhead even if it's not used, and <strong>it may even cause errors</strong>, depending on the !content_type! Default is OFF.
pt: Gerar esta variável causa uma sobrecarga considerável mesmo que não seja usada, e <strong>pode mesmo causar erros</strong>, se o padrão de !content_type! for DESLIGADO.

en: You may want to turn this OFF when you only change %Promoted_to_front_page or %Sticky_at_top_of_lists, otherwise Subscriptions will send out "update" notifications; this option is not saved.<br />Subscriptions does not send notifications for unpublished nodes (except to users who have the %administer_nodes permission), but when you set %Published to ON, Subscriptions will send out "new" notifications, unless you turn this off here.
pt: Poderá querer desactivar esta opção quando apenas altera as opções %Promoted_to_front_page ou %Sticky_at_top_of_lists, caso contrário as Subscrições irão enviar notificações de "actualizado"; esta opção não está guardada.<br />As Subscrições não enviam notificações para nós não-publicados (excepto para utilizadores com a permissão %administer_nodes), mas quando coloca em estado %Published, as Subscrições enviarão "novas", excepto se as desactivar.

en: image on website
pt: imagem no site

en: Save
pt: Guardar

en: There are no subscribed pages.
pt: Não existem páginas subscritas.

en: This !content_type is blocked.
pt: O conteúdo !content_type está bloqueado.

en: There are no available !subs_types.
pt: Não existem !subs_types disponívels.

en: content types
pt: tipos de conteúdo

en: Notifications for %Pages subscriptions
pt: Notificações para subscrições de %Pages

en: Notifications for %type !content_type subscriptions
pt: Notificações para subscrições de %type !content_type

en: The name of the comment author.
pt: O nome do autor do comentário.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The body text of the comment.
pt: O corpo de texto do comentário.

en: The direct URL of the comment.
pt: O URL directo do comentário.

en: The type of comment notification: 1 = new comment, 0 = updated comment.
pt: O tipo de notificação dos comentários: 1 = novo comentário, 0 = comentário actualizado.

en: The comment publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished comments are sent to users with the %administer_comments permission only.)
pt: O estado de publicação de comentários: 1 = publicado, 0 = não publicado.<br />(Comentários não publicados serão enviados apenas para utilizadores com a permissão %administer_comments)

en: The user can unsubscribe by clicking this link.
pt: O utilizador pode cancelar a subscrição clicando nesta ligação.

en: The name of the sender (if the sender is visible).
pt: O nome de quem envia (se visível).

en: The user page of the sender (if the sender is visible).
pt: A página de utilizador de quem envia (se visível)

en: The sender's contact setting: 1 = contact form enabled, 0 = disabled.
pt: Definições de contacto de quem envia: 1 ? formulário de contacto activado, 0 = desactivado.

en: The contact page of the sender.
pt: A página de contacto de quem envia.

en: The type of the subscription, like '!thread' or '!category'.
pt: O tipo de subscrição, como '!thread' ou '!category'.

en: The type of the node, like '!forum' or '!story'.
pt: O tipo de nó, como '!forum' ou '!story'.

en: The title of the subscriptions item.
pt: O título do item das subscrições.

en: An excerpt of the subscriptions item.
pt: Um excerto do item das subscrições.

en: The body of the subscriptions item.
pt: O corpo do item das subscrições.

en: The full node as it appears on the website (must be specifically enabled !here).
pt: O nó completo, tal como aparece no website (deve ser especificamente activado !here).

en: here
pt: aqui

en: The URL of the item.
pt: O URL do item.

en: The type of notification: 1 = new item, 0 = otherwise.
pt: Tipo de notificação: 1 = novo item, 0 = outra situação

en: The type of notification: 1 = updated (possibly new and already updated) item, 0 = otherwise.
pt: Tipo de notificação: 1 = item actualizado (possivelmente novo ou já actualizado), 0 = outra situação

en: The type of notification: 1 = neither new nor updated item, 0 = otherwise.
pt: Tipo de notificação: 1 = item não novo nem actualizado, 0 = outra situação

en: The publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished nodes are sent to users with the %administer_nodes permission only.)
pt: Estado da publicação: 1 = publicado, 0 = não publicado.<br />(Nós não publicados serão apenas enviados para utilizadores com permissão %administer_nodes)

en: The comments state: 1 = comments are available in !comments, 0 = no comments.
pt: O estado dos comentários: 1 = comentários disponíveis em !comments, 0 = sem comentários.

en: One or more comments if available, otherwise empty.
pt: Um ou mais comentários se disponível, caso contrário vazio.

en: The rendering of the comments is defined by the template below.
pt: A renderização dos comentários é definida pelo template seguinte.

en: The rendering of the comments is defined by the !link.
pt: A renderização dos comentários é definida pelo !link.

en: comment templates
pt: templates de comentário

en: Comment body
pt: Corpo de comentários.

en: The body of each comment.
pt: O corpo de cada comentário.

en: Comment separator
pt: Separador de comentários

en: The separator between comments (if needed).
pt: O separador entre comentáirios (se necessário).

en: Content Subscriptions
pt: Subscrições de Conteúdos

en: Allows users to subscribe to nodes.
pt: Permite aos utilizadores subscrever nós.

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Your installation returns %url as the base URL of the site. This is probably not what you want, and it can usually be fixed by setting the %variable variable in your %file file.
pt: A sua instalação devolve %url como o URL raiz do site. Provavelmente não é isto que pretende, e pode normalmente ser resolvido ao colocar a variável %variable no seu ficheiro %file.

en: Mail settings
pt: Configurações de E-Mail

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: A valid e-mail address to be used as the "From" address by the auto-mailer for !module notifications.  To lessen the likelihood of e-mail being marked as spam, this e-mail address should use the same domain as the website.
pt: E-Mail válido para ser usado como endereço "De" pelo sistema automático de mensagens para as notificações do módulo !module. Para evitar a probabilidade de o E-Mail ser considerado spam, este endereço de E-Mail deve usar o mesmo domínio que o site.

en: Clear this field to use the default site e-mail address.
pt: Mantenha este campo em branco para usar o endereço de E-Mail padrão do site.

en: Maximum number of notifications to send per cron job
pt: Número máximo de notificações a enviar por cada tarefa <em>cron</em>

en: !module tries to use a good part of the remaining time during each cron run. If it's using too much time or you need to limit the number of outgoing e-mails for some other reason, then set the number here. The default is 0, which means unlimited.
pt: O módulo !module tenta usar uma grande parte do tempo restante cada vez que corra o <em>cron</em>. Se ocupar demasiado tempo ou se precisar de limitar o número de E-Mails a enviar por algum motivo, insira o valor aqui. O valor por defeito é 0, o que significa ilimitado.

en: Display watchdog entries for successful mailings
pt: Mostrar entradas <em>watchdog</em> para envios bem sucedidos.

en: Logs successful mailings to the watchdog log.  Default is ON, but with many subscribers this will generate a huge number of log entries.
pt: Regista os envios bem sucedidos no registo <em>watchdog</em>. Por defeito está ACTIVADO, mas com muitos subscritores isto vai gerar um grande número de entradas de registo.

en: Display summary watchdog entries per cron job
pt: Exibe um sumário de entradas <em>watchdog</em> por cada tarefa <em>cron</em>.

en: Logs the mailing counts, time spent, and size of the remaining queue to the watchdog log.  This is valuable information for estimating the load on the cron job and on your mail server.  Default is ON.
pt: Regista no registo <em>watchdog</em> as contagens dos envios, tempo gasto, e tamanho restante da fila. Esta é informação útil para estimar a carga na tarefa <em>cron</em> e no seu servidor de E-Mail. Por defeito está ACTIVADO.

en: Digest subscriptions notifications
pt: Notificações de subscrições compiladas

en: The digested items (separated by a separator), as defined below:
pt: Os itens compilados (devidamente separados), segundo a definição:

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: Name of the recipient.
pt: Nome do receptor

en: The user page of the recipient.
pt: Página de utilizador do receptor.

en: The URL where the user can manage her subscriptions.
pt: O URL onde o utilizador pode gerir as suas subscrições.

en: Digest subject
pt: Assunto da compilação

en: Digest body
pt: Corpo da compilação

en: Digest item
pt: Item da compilação

en: Digest item comment
pt: Comentário de item de compilação

en: The comments inside a digest item body.
pt: Os comentários no corpo de um item de compilação.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Digest item separator
pt: Separador de itens de compilação

en: The separator between digest items (if needed).
pt: O separador entre itens de compilação (se necessário).

en: subscriptions
pt: subscrições

en: notification for @name at @to
pt: notificação para @name em @to

en: error mailing notification for @name at @to
pt: erro ao enviar notificação para @name em @to

en: Subscriptions Mail
pt: E-Mail para Subscrições

en: Sends out mails with drupal_mail, customizable with the separate mail_edit module.
pt: Envia emails com o drupal_mail, personalizável com o módulo mail_edit (não incluído)

en: To content in %term
pt: Para conteúdo em %term

en: To content in %term by %name
pt: Para conteúdo em %term por %name

en: subscribe to taxonomy terms
pt: subscrever termos de taxonomia.

en: Taxonomy settings
pt: Configurações de taxonomia

en: none
pt: nenhum

en: Restricted vocabularies
pt: Vocabulário restricto

en: Select vocabularies for which only the subscribed terms should be listed on the %Subscriptions | %Categories page.<br />This helps to reduce the size of the listing, especially for free-tagging vocabularies with large numbers of terms.
pt: Seleccione os vocabulários para os quais só os termos subscritos devem estar listados na página %Subscriptions | %Categories. Isto ajuda a reduzir o tamanho da listagem, especialmente com vocabulários de etiquetagem livre com um grande número de termos.

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Omitted vocabularies
pt: Vocabulários omitidos

en: Select vocabularies which should be <strong>omitted</strong> from subscription listings; this means the terms of those vocabularies will be unlisted, i.e. they will be removed from subscription listings.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by category will be unavailable for the terms in the selected vocabularies.
pt: Seleccione vocabulários que deveriam estar <strong>omitidos</strong> das listagens de subscrição; isto significa que os termos desses vocabulários não estarão listados, por exemplo, serão removidos das listagens de subscrição.<br />O conteúdo pode ainda estar disponível para subscrição através de diferentes tipos de subscrição, mas subscrever por categoria não estará disponível para os termos dos vocabulários seleccionados.

en: There are no available !subs_types.
pt: Não existem !subs_types disponívels.

en: category groups
pt: Grupos de categoria

en: This is a restricted category group; to subscribe to an unlisted category, go to a post in that category and subscribe from there.
pt: Este é um grupo de categoria restricto; para subscrever uma categoria não listada, vá a uma entrada nessa categoria e subscreva a partir daí.

en: This is a restricted category group; only subscribed categories show up in this list.<br />To subscribe to a category in this group, go to a post in that category and subscribe from there.
pt: Este é um grupo de categoria restricto; só aparecem nesta lista categorias subscritas.<br />Para subscrever uma categoria deste grupo, vá a uma entrada nessa categoria e subscreva a partir daí.

en: There are no active categories.
pt: Não existem categorias activas.

en: Save
pt: Guardar

en: Notifications for %Categories subscriptions
pt: Notificações para subscrições de %Categories

en: Categories
pt: Categorias

en: The name of the term/category/tag/forum/etc.
pt: Nome do termo/categoria/tag/forum/etc.

en: Taxonomy Subscriptions
pt: Subscrições de Taxonomia

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
pt: Permite aos utilizadores subscreverem termos de taxonomia.

en: Subscriptions interface
pt: Interface de subscrições

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Receive notifications about changes and/or comments to this page (and possibly similar pages).
pt: Receber notificações acerca de alterações e/ou comentários nesta página (e eventualmente páginas semelhantes).

en: Enable the !module block <!link_tag_begin>here<!link_tag_end>!
pt: Activar o bloco !module <!link_tag_begin>aqui<!link_tag_end>!

en: The master checkboxes on the left turn the given subscription on or off. Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
pt: A caixa de selecção activa ou desactiva a subscrição aqui presente. Dependendo da configuração do site, poderão existir opções adicionais para as subscrições activas.

en: Save
pt: Guardar

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Node form position
pt: Posição do formulário do nó

en: Fieldset above node links (and comments)
pt: <em>Fieldset</em> sobre os links de nós (e comentários)

en: Fieldset in %block block (below the comments)
pt: <em>Fieldset</em> no bloco %%block (sob os comentários)

en: How to display the subscriptions sub-form on node pages.  Default is the first option.<br />To use the block, <b>you must enable the block</b> !here; put it into the %content region and set the %block_title to !none.
pt: Como visualizar o sub-formulário de subscrições nas páginas de nós. A primeira opção é o padrão.<br />Para usar o bloco, <b>deverá activar o bloco<b> !here; coloque na região %content e defina o %block_title como !none.

en: here
pt: aqui

en: Node form visibility
pt: Visibilidade do formulário do nó

en: Always display the fieldset
pt: Mostrar sempre o <em>fieldset</em>

en: Display only a @subscribe link that makes the fieldset visible
pt: Mostrar apenas um link @subscribe que torne o <em>fieldset</em> visível.

en: What to display.  Default is the first option.
pt: O que deve ser mostrado. A primeira opção é o padrão.

en: Expand the node form fieldset
pt: Expande o <em>fieldset</em> do formulário de nó.

en: Displays the fieldset with the node page subscriptions sub-form in expanded state.  Default is OFF.
pt: Exibe o <em>fieldset</em> com o sub-formulário das subscrições da página de nó em modo expandido. Por defeito está DESLIGADO.

en: Note: Our <b>favorite display settings</b> are the exact opposites of the defaults, but we chose the defaults, because they work without enabling the Subscriptions block.
pt: Nota: As nossas <b>configurações preferidas de visualização</b> são exactamente o oposto das de origem, mas optamos por elas, porque funcionam sem activar o bloco de subscrições.

en: Show 'by author' subscriptions options
pt: Exibir opções de subscrição 'por autor'

en: If you don't want your users to subscribe 'by author', then turn this off.  Default is ON.
pt: Se não desejar que os seus utilizadores subscrevam 'por autor', desactive esta opção. Por defeito está LIGADO.

en: Subscriptions UI
pt: Interface de Utilizador das Subscrições

en: Provides a UI to Subscriptions.
pt: Fornece um interface de utilizador às subscrições.
