Diff 6.x - en to nl translation catalogue (39 entries)

en: Revisions for %title
nl: Versies voor %title

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: delete
nl: verwijderen

en: Show diff
nl: Laat verschillen zien

en: Select different revisions to compare.
nl: Selecteer andere versie om te vergelijken.

en: next diff >
nl: volgende versie >

en: < previous diff
nl: < vorige versie

en: Current revision:
nl: Huidige versie

en: Revision of !new_date:
nl: Versie van !new_date:

en: Changes to %name
nl: Wijzigingen aan %name

en: No visible changes
nl: Geen zichtbare verschillen

en: Revision
nl: Versies

en: Operations
nl: Verrichting

en: current revision
nl: huidige versie

en: Line %lineno
nl: Lijn %lineno

en: Highlight changes
nl: Markeer wijzigingen

en: Hide changes
nl: Verberg wijzigingen

en: Legend
nl: Legende

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: View
nl: Bekijk

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
nl: De diff module overschrijft het normale versieoverzicht. De versietabel is voorzien van de mogelijkheid om het verschil tussen twee nodeversies te bekijken. Gebruikers met de %view_revisions rechten zullen ook de wijzigingen tussen twee geselecteerde versies kunnen bekijken. U kunt dit voor individuele inhoudstypen uitschakelen op de inhoudstype configuratie pagina. Deze module voorziet ook een %preview_changes knop tijdens het bewerken van een post.

en: View changes
nl: Wijzigingen bekijken

en: view revisions
nl: Versies bekijken

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
nl: De versies laten je toe verschillen tussen meerdere inzending van een node na te gaan.

en: Comparing two revisions:
nl: Vergelijk twee versies

en: Diff: inline diff revisions
nl: Diff: inline diff versie

en: Revisions
nl: Versies

en: Show %preview_changes button on node edit form
nl: Laat de %preview_changes knop zien als je nodes editeert

en: Show diffs inline for this content type
nl: Toon verschillen inline voor dit inhoudstype

en: Inline diffs
nl: Inline verschillen

en: List revisions
nl: Toon versies

en: Diff
nl: Versies

en: Show latest diff
nl: Toon laatste versie

en: Show difference between node revisions.
nl: Toon het verschil tussen node versies
