Location - en to de translation catalogue (203 entries)

en: Location name
de: Ortsbezeichnung

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
de: z.B. ein Veranstaltungsort, Treffpunkt oder Ladenlokal

en: Street
de: Straße

en: Additional
de: Zusatz

en: City
de: Stadt

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: Latitude
de: geogr. Breite

en: Longitude
de: geogr. Länge

en: Country
de: Land

en: NOT LISTED
de: nicht gelistet

en: MAKE A SELECTION
de: Bitte auswählen

en: State/Province
de: Bundesland / Provinz

en: By location
de: Über die Lage

en: Main settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Map links
de: Link zur Karte

en: Geocoding options
de: Optionen für die Geokodierung

en: Location
de: Ortsangabe

en: Settings for Location module
de: Einstellungen für das Location - Modul (Verwaltung von Ortsangaben)

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
de: Das Location modul erlaubt die Verbindung von Ortsangaben mit Inhalten und Benutzern. Benutzer können über die Postleitzahl suchen - eine praktische Funktion für alles, was einen geographischen Bezug hat.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
de: Die Verwaltung von Ortsinformationen für Inhalte geschieht über die Verwaltung des Inhaltstyps. Über eine landesspzifische Datei, die installiert werden muss, werden die meisten Funktionen des Ortsverwaltungsmoduls. Zur Suche über Postleitzahlen für ein Land muss eine entsprechende Datenbank für jedes Land geladen werden. Im Juni bzw. Oktober 2007 sind die Postleitzahlen für USA und Deutschland im Installationspaket des Moduls.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
de: <p>Es ist möglich</p>
    <ul>
    <li>Ortsinformationen werden verwaltet auf <a href="@admin-node-configure-types">Verwalten &gt;&gt; Inhaltsverwaltung &gt;&gt; Inhaltstypen</a>. Hier werden die Ortsangaben für jeden einzelen Inhaltstyp Konfiguriert.</li>
    <li>Verwalten von Ortsangaben <a href="@admin-settings-location">Verwalten &gt;&gt; Einstellungen &gt;&gt; Ortsangaben</a>.</li>
    <li>Eine Datenbank mit den Postleitzahlen für die USA und Deutschland ist auf  <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>

en: Search
de: Suche

en: No search results; could not determine the location of the submitted postal code.
de: Kein Treffer für die eingegebene Postleitzahl

en: Your search yielded no results.
de: Die Suche lieferte keine Ergebnisse.

en: Displaying results %a - %b of %count for search on %c
de: Anzeige der Ergebnisse %a - %b von %count für die Suche %c

en: Local to
de: Nahe bei

en: Result is <strong>also from %postal_code</strong>
de: Ergebnis <strong>auch für %postal_code</strong>

en: km
de: Km

en: miles
de: Meilen

en: mile
de: Meile

en: Approximately %distance %distanceunit from <strong>%location</strong>
de: Ungefähr %distance %distanceunit von <strong>%location</strong>

en: None supported.
de: Nicht unterstützt.

en: Street location
de: Staße

en: Configure parameters for %service geocoding
de: Einstellen der Parameter für den Geoservice %service

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
de: Es gibt keine Eingabemaske für diese Parameter; u.U. sind diese Parameter nicht erforderlich.

en: None
de: Keine

en: No service selected for country.
de: Kein Service für dieses Land ausgewählt.

en: Configure parameters
de: Parameter einstellen

en: No configuration necessary for selected service.
de: Für den ausgewählten Service ist keine Konfiguration erforderlich.

en: Locative information
de: Ortsinformation

en: Number of locations
de: Anzahl der Orte

en: Maximum number of locations allowed for this type.
de: Maximale Zahl von Ortsangaben für diesen Typ.

en: This setting determines the maximum number of locations that can be assigned to a node of this type.  This number must be greater than or equal to the default number of location forms selected below.  By selecting a number greater than zero, users will be able to add a full or partial address(es) to each node of this type (depending on which fields you enable or require below).
de: Einstellung der maximalen Anzahl von Ortsangaben bei einem Beitrag dieses Inhaltstyps. Die Zahl kann gleich oder größer dem unten festgelegten Standard sein. Mit einer Zahl größer Null können zu Beiträgen dieses Inhaltstyps eine entsprechende Anzahl Orte hinzugefügt werden - mit den Feldern, die als möglich oder erforderlich festgelegt wurden.

en: Default number of location forms
de: Standardzahl von Eingabemasken für Orte

en: This setting only applies when you have enabled locations for this node type.  It determines how many blank location forms will show up on the original edit-screen for a node of this type.  It also only applies when you have enabled a maximum of 1 or more locations to be submitted for this node type.
de: Diese Einstellungen greifen nur, wenn Ortsangaben für diesen Inhaltstyp aktiviert wurden. Damit wird festgeledt, wieviele Eingabemasken für Ortsangaben auf den Eingabemasken für diesen Inhaltstyp erscheinen. Bei 0 sind keine Ortsangaben möglich, bei 1 oder mehr, ist maximal diese Zahl von Ortsangaben für diesen Inhaltstyp möglich.

en: Location weight
de: Priorität der Ortsangabe

en: Weight of the location box in the input form. Lowest values will be displayed higher in the form.
de: Priorität der Ortsinformationen in Eingabemasken. Kleinere Werte entspricht höher im Formular.

en: Collapsible
de: Zusammenfaltbar

en: Make the location box collapsible.
de: Die Ortsangaben können eingefaltet werden.

en: Collapsed
de: Eingefaltet

en: Display the location box collapsed.
de: Anzeige der Ortsangaben: Eingefaltet

en: Add another location from node view page
de: Hinzufügen einer weiteren Ortsangabe für Beiträge aus der Ansicht des Beitrags.

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
de: "Weiteren Ort hinzufügen" anzeigen bei der Ansicht eines Beitrags

en: NOTE:
de: HINWEIS:

en: Locations fields you choose to require will only be required for the first location if you have allowed more than one location to be submitted for this node type.
de: Informationen der Ortsangabe, die als erforderlich festgelegt wurden, sind nur dann erforderlich, wenn für den Inhaltstyp wenigstens eine Ortsangabe möglich ist.

en: Location names
de: Name der Ortsangabe

en: Do not collect location names (e.g. place of business) for this node type.
de: Für diesen Inhaltstyp keine Namen von Ortsangaben sammeln (wie  Geschäftsadressen).

en: Allow location names for content of this type.
de: Ermöglicht Ortsangaben für diesen Inahltstyp.

en: Require location names for content of this type.
de: Ortsangaben für diesen Inhaltstyp sind erforderlich.

en: Street locations
de: Straße

en: Do not collect a street location for content of this type.
de: Keine Straßennamen für diesen Inhaltstyp.

en: Allow street locations to be submitted for content of this type.
de: Erlaubt Straßennamen für diesen Inhaltstyp.

en: Require street locations to be submitted for content of this type.
de: Straßennamen sind für diesen Inhaltstyp erforderlich.

en: City names
de: Stadt

en: Do not collect city names for content of this type.
de: Keine Städtebezeichnungen für diesen Inhaltstyp.

en: Allow city names to be submitted for content of this type.
de: Städtebezeichnungen sind für diesen Inhaltstyp möglich.

en: Require city names to be submitted for content of this type.
de: Städtebezeichnungen sind für diesen Inhaltstyp erforderlich.

en: Do not collect state/province names for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp werden keine Bundesland bzw. Provinznamen erfasst.

en: Allow state/province names to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp werden können Bundesland bzw. Provinznamen erfasst werden.

en: Require state/province names to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp Bundesland bzw. Provinznamen erforderlich.

en: Do not collect postal codes for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp werden keine Postleitzahlen erfasst.

en: Allow postal codes to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp können Postleitzahlen erfasst werden.

en: Require postal codes to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp müssen Postleitzahlen erfasst werden.

en: Allow country names to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp können Ländernamen erfasst werden.

en: Require country names to be submitted for content of this type.
de: Für diesen Inhaltstyp müssen Ländernamen erfasst werden.

en: The selection of a country can be hidden and/or forced to a default country selection by going to the <a href="@location_settings">location settings page</a> and checking the box marked "Hide country selection" and selecting a country from the drop down select labelled "Default country selection".
de: Die Auswahl eines Landes kann verborgen werden. Ein Land kann voreingestellt werden auf  <a href="@location_settings">Einstellungen der Ortsangaben</a> über "Deaktivieren der Landesauswahl" ; gleichzeitig wird ein Land als Standardwert festgelegt über die Liste "Voreingestelles Land".

en: Location #%number
de: Ortsangabe #%number

en: Preview
de: Vorschau

en: Submit
de: Absenden

en: If you wish to supply your own latitude/longitude, you may do so here.  Leaving these fields blank means that the system will determine a latitude/longitude for you, if possible.
de: Geografische Breite und Länge, wenn die Felder leer bleiben, versucht das System die Daten zu ermitteln.

en: Your default number of location-forms that show up can't be greater than the maximum number of locations allowed for this node type.
de: Das Maximale Anzahl von Ortsangaben für diesen Inhaltstyp begrenzt auch die Zahl der Ortsangaben auf Masken.

en: You must have at least 1 default location-form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this type.  If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this type, set the maximum number of locations allowed for this type to 0.
de: Damit Ortsangaben für diesen Inhaltstyp gespeichert werden können, muss wenigstens eine Ortsangabe erlaubt sein. Sollen keine Ortsangaben gespeichert werden, wird das zulässige Maximum der Ortsangaben auf 0 gesetzt.

en: The field %field is required.
de: Das Feld %field ist erforderlich.

en: Please make sure to select a state/province from the country you have selected.
de: Bitte wählen Sie ein Bundesland bzw. eine Provinz.

en: You must fill out both longitude and latitude or you must leave them both blank.
de: Geben Sie geografisch Länge und Breite an, oder lassen Sie beides leer.

en: Your latitude must be a numeric value between -90.0 and 90.0.
de: Die der Breitengrad liegt zwischen -90,0 und 90,0 Grad.

en: Your longitude must be a numeric value between -180.0 and 180.0.
de: Die geografische Länge liegt zwschen -180.0 und 180.0.

en: Add another location
de: Eine weitere Ortsangabe hinzufügen

en: Add location
de: Ortsangabe hinzufügen

en: You must fill out both longitude and latitude or
de: Länge und Breite hninzufügen oder

en: you must leave them both blank.
de: beide Felder leer lassen.

en: Your new location has been added. (See below)
de: Die neue Ortsangabe wurde hinzugefügt - siehe unten.

en: Default country selection
de: Voreingestelltes Land

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
de: Dieses Land wird automatisch ausgewählt, wenn neue Ortsangaben gemacht werden.

en: Hide country selection
de: Verbergen der Landesauswahl

en: If your site is specific to a country and you would like to hide the country field on search forms and content creation forms, check this box.  Doing so will automatically assume the country to be the country you have chosen for the 'default country selection' above.
de: Wenn der Inhalt der Site nur auf ein einziges Land bezogen ist, so kann die Landesauswahl verborgen werden. Damit wird das voreingestellte Land (oben) immer angenommen.

en: Distance unit for location-based searches
de: Einheit für Entfernungen bei ortsbezogener Suche

en: Allow both miles and kilometers.
de: Milen und Kilometer

en: Only allow a search-radius to be specified in miles
de: Suchradius ausschließlich in Meilen

en: Only allow a search-radius to be specified in kilometers
de: Suchradius ausschließlich in Kilometern

en: Select the distance unit that applies when users search for content by a specified location and search-radius.
de: Auswahl der Einheit des Suchradius  bei der Suche über Ortsangaben.

en: Toggle location display
de: Wechsel der Anzeige für Ortsangaben

en: Disable the display of locations.
de: Deaktivieren der Anzeige von Ortsangaben

en: Enable the display of locations.
de: Aktivieren der Anzeige von Ortsangaben

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
de: Die Anzeige der Ortsangaben kann deaktiviert werden, so dass die Aufbereitung der Anzeige der Ortsangaben durch das Theme erfolgen kann.

en: Collect user addresses (partial or full) if users wish to submit them for their user accounts.
de: Sammeln der Adressen von Benutzern, sofern diese es wünschen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
de: Setzen der geografischen Länge und Breite über eine Karte von Google.

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this is setting is turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
de: Mit dem Modul gmap <a href="@enabled">aktiviert</a> und dieser Einstellung aktiviert können Benutzer geografische Länge und Breite interaktiv mit Karten von Google bestimmen. Dies erfordert einen <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API Schlüssel</a> in den  <a href="@gmap_module_settings">gmap Einstellungen</a>.

en: Enable all <em>available</em> features for locations from the following countries
de: Aktivieren <em>aller Funktionen</em> für Ortsangaben für die folgenden Länder.

en: Currently, your Drupal site is capable of supporting extra features (e.g., postal code proximity searches) for locations from this list of countries.  Please narrow the list down to countries for which you want to support these extra features.  It may be useful for performance to narrow down this list if most the locations in your system are from only a handful of the listed countries.
de: Die ortsbezoge Suche und ähnliche Funktionen können auf eine Liste von Ländern eingeschränkt werden, was zur Lastreduktion beiträgt.

en: Enter as much of your address as you are comfortable with. Your address will only be viewable by those who have the appropriate permissions. The site will be able to automatically link you to driving directions and other features if it already knows your address.
de: Prinzipiell können beliebig viele Adressen erfasst werden. Die Sichtbarkeit der Adressen ist von den entsprechenden Berechtigungen abhängig.

en: Coordinates
de: Koordinaten

en: lat: %latitude
de: Breite: %latitude

en: lon: %longitude
de: Länge: %longitude

en: search content by location
de: Beiträge suchen über Ortsangaben

en: submit latitude/longitude
de: Geogr. Länge und Breite angeben

en: location
de: Ortsangabe

en: Options
de: Optionen

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Location(s)
de: Ortsangabe(n)

en: This field is required.
de: Dieses Feld ist erforderlich.

en: Search within
de: Suche innerhalb

en:  of:
de:  von:

en: of:
de: von:

en: Location module installed tables successfully. If you would also like a database of zip codes, please manually import the appropriate zipcode.XX.YYYY file(s) in the %module directory.
de: Ortsangaben-Modul: Tabellen installiert.

en: The installation of Location module was unsuccessful.
de: Die Installation des Moduls Ortsangaben ist misslungen.

en: Do not collect fax numbers for content of this type.
de: Keine Faxnummern für diesen Inhaltstyp.

en: Allow fax numbers to be submitted for content of this type.
de: Faxnummern können für diesen Inhaltstyp erfasst werden.

en: Require fax numbers to be submitted for content of this type.
de: Faxnummern sind für diesen Inhaltstyp erforderlich.

en: Fax number
de: Faxnummer

en: Adds ability to include a fax-number field for locations.  NOTE: Requires location.
de: Faxnummer ist Teil der Ortsinformationen. Voraussetzung: Ortsangaben aktiviert.

en: location_fax
de: Fax

en: Installed tables for module location_fax
de: Installierte Tabellen des Moduls Faxnummern für Ortsangaben

en: Location Fax
de: Ortsangaben mit Faxnummern

en: The location module allows you to add a fax number to a location.
de: Das Modul erlaubt es Ortsangaben mit Faxnummern zu versehen.

en: Do not collect phone numbers for content of this type.
de: Keine Telefonnummern für diesen Inhaltstyp speichern.

en: Allow phone numbers to be submitted for content of this type.
de: Telefonnummern für diesen Inhaltstyp speichern.

en: Require phone numbers to be submitted for content of this type.
de: Telefonnummern sind für diesen Inhaltstyp erforderlich.

en: Phone number
de: Telefonnummer

en: Adds ability to include a phone-number field for locations.  NOTE: Requires location.
de: Ortsangaben mit Telefonnummer speichern. Voraussetzung: Ortsangabe akiviert.

en: location_phone
de: Telefonnummer

en: Installed tables for module location_phone
de: Tabellen des Moduls Telefonnummer für Ortsangaben

en: Location Phone
de: Telefonnummer und Ortsangabe

en: The location module allows you to add a phone number to a location.
de: Das Modul fügt Telefonnummern zu Ortsangaben hinzu.

en: unknown
de: unbekannt

en: Location: Name
de: Ort: Name

en: Location: Street
de: Ort: Straße

en: Location: Additional
de: Ort: zusätzlich

en: Location: City
de: Ort: Stadt

en: Location: Province
de: Ort: Bundesland / Provinz

en: Location: Postal Code
de: Ort: Postleitzahl

en: Location: Country
de: Ort: Land

en: Location: Latitude
de: Ort: Breite

en: Location: Longitude
de: Ort: Länge

en: Location: Province Selector
de: Ort: Auswahl der Provinz

en: Location: Type
de: Ort: Typ

en: Location: Address
de: Ort: Adresse

en: Complete formatted address in a single cell, using the location theme.
de: Vollständig formatierte Adresse in einer einzelnen Zelle für das Theme, dass Ortsangaben aufbereitet.

en: Location: Proximity
de: Ort: Nähe

en: Select the postal code and the distance units to be used for the proximity filter.
de: Auswahl der Postleitzahl und der Einheit für Entfernungen für die ortsbezogene Suche.

en: Location: Proximity Map
de: Ort: Umgebungskarte

en: Map the central point and the distance units to be used for the proximity filter.
de: Setzen der Mitte der Karte und der Einheit für Entfernungen für die ortsbezogene Suche

en: Location: Distance
de: Ort: Entfernung

en: Combine with proximity filter. Displays distance from each node to the central location selected with the proximity filter.
de: Zusammen mit der Suche in der Nähe. Anzeige der Entfernung für jeden Beitrag von der zentralen Position, die für die Suche in der Nähe eingegebe wurde.

en: User Location: Name
de: Ort des Benutzers: Name

en: User Location: Street
de: Ort des Benutzers: Straße

en: User Location: Additional
de: Ort des Benutzers: Zusatz

en: User Location: City
de: Ort des Benutzers: Stadt

en: User Location: Province
de: Ort des Benutzers: Provinz

en: User Location: Postal Code
de: Ort des Benutzers: Postleitzahl

en: User Location: Country
de: Ort des Benutzers: Land

en: User Location: Latitude
de: Ort des Benutzers: Breite

en: User Location: Longitude
de: Ort des Benutzers: Länge

en: User Location: Province Selector
de: Ort des Benutzers: Auswahl der Provinz

en: User Location: Type
de: Ort des Benutzers: Typ

en: User Location: Address
de: Ort des Benutzers: Adresse

en: User Location: Proximity
de: Ort des Benutzers: Umgebung

en: User Location: Proximity Map
de: Ort des Benutzers: Umgebungskarte

en: User Location: Distance
de: Ort des Benutzers: Entfernung

en: State
de: Staat

en: Title:
de: Titel:

en: Street:
de: Straße:

en: City:
de: Stadt:

en: Province:
de: Provinz:

en: Postal Code:
de: Postleitzahl:

en: This argument allows users to filter a view by specifying the city. Set the option to the number of characters to use in summaries, using 0 for full name; use 1 for an A/B/C style directory of cities.
de: Mit diesem Wert können Benutzer eine Ansicht der Städte erzeugen. Zahl für die Anfangsbuchstaben der Städte in Zusammenfassungen: 0 für den vollen Namen.

en: This argument allows users to filter a view by specifying the province.
de: Beschränken der Ansicht auf diese Provinz.

en: This argument allows users to filter a view by specifying the country.
de: Beschränken der Ansicht auf dieses Land.

en: <All>
de: Alle

en: not =
de: verschieden zu

en: from Postal Code
de: von PLZ

en: Google Map
de: Google Karte

en: Click on the map to mark the center point for your search, then submit the values.
de: Auf der Karte das Zentrum für die Suche anklicken, dann weitere Werte erfassen.

en: The latitude and longitude will automatically be entered here (or you can do it manually).
de: Breite und Länge werden automatisch ermittelt, können auch manuell erfasst werden.

en: location_views
de: Ansichten für Ortsangaben

en: Location Views
de: Ansichten für Ortsangaben

en: Views-enables the node location fields and creates default location views. User location fields are views-enabled if usernode is installed.
de: Das Views Modul erzeugt Standard-Ansichten für Ortsangaben und erlaubt den Zugriff auf Felder der Ortsinformation. Gleiches gilt für die Ortsangaben der Benutzerprofile, wenn diese aktiviert wurden.

en: Google Maps API Key
de: Google Maps API Schlüssel

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
de: Für Google Maps API ist ein entsprechender Schlüssel erforderlich: !sign_up_link für !google_maps_api. HINWEIS: Dieser Schlüssel wirkt global und wird nur ein einziges mal für die gesamte Site erfasst.

en: Geocoder API Key
de: Geocoder API Schlüssel

en: In order to use the Geocoder.ca API geocoding web-service, you for a commercial entity or without attribution you will need a Geocoder API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !geocoder_api.
de: Für Geocoder.ca API  ist ein entsprechender Schlüssel erforderlich: !sign_up_link für !geocoder_api. HINWEIS: Dieser Schlüssel wirkt global und wird nur ein einziges mal für die gesamte Site erfasst.

en: Germany
de: Deutschland

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
de: "Für Yahoo! Web Services ist ein entsprechender Schlüssel erforderlich: %network_link ; es gilt dabei %usage_policy.HINWEIS: Dieser Schlüssel wirkt global und wird nur ein einziges mal für die gesamte Site erfasst. Für Test und Demonstration kann 'YahooDemo' als AppID genutzt werden.
