DRUPAL-4-7 - en to uk translation catalogue (79 entries)

en: The news aggregator is a powerful on-site RSS syndicator/news reader that can gather fresh content from news sites and weblogs around the web.
uk: Збирач новин - потужний rss syndicator/читач новин, який може зібрати свіжий вміст від сайтів новин та щоденників з  web.

en: Users can view the latest news chronologically in the <a href="%aggregator">main news aggregator display</a> or by <a href="%aggregator-sources">source</a>. Administrators can add, edit and delete feeds and choose how often to check for newly updated news for each individual feed. Administrators can also tag individual feeds with categories, offering selective grouping of some feeds into separate displays. Listings of the latest news for individual sources or categorized sources can be enabled as blocks for display in the sidebar through the <a href="%admin-block">block administration page</a>. The news aggregator requires cron to check for the latest news from the sites to which you have subscribed. Drupal also provides a <a href="%aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all of your subscribed feeds.
uk: Користувачі можуть <a href="%aggregator">хронологічно</a> переглядати останні новини або переглядати по <a href="%aggregator-sources">джерелам</a>. Адміністратори можуть додавати, редагувати та видаляти потоки новин і обирати як будуть оновлюватися потоки індивідуально. Адміністратори також можуть помічати потоки в категорії, вибірково групувати деяки джерела в окремі блоки. Переліки останніх новин для окремих джерел або  групованих джерел  можуть використовуватись як блоки сайту <a href="%admin-block">адміністрування блоків</a>. Збирач новин потребує cron для перевірки з сайтів останніх новин, на яки ви підписані. Drupal також впроваджує <a href="%aggregator-opml">зручний для машинного читання OPML файл</a> всіх ваших підписаних потоків.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer your list of news feeds <a href="%admin-aggregator">administer &gt;&gt;  aggregator</a>.</li>
    <li>add a new feed <a href="%admin-aggregator-add-feed">administer &gt;&gt; aggregator &gt;&gt; add feed</a>.</li>
    <li>add a new category <a href="%admin-aggregator-add-category">administer &gt;&gt; aggregator &gt;&gt; add category</a>.</li>
    <li>configure global settings for the news aggregator <a href="%admin-settings-aggregator">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; aggregator</a>.</li>
    <li>control access to the aggregator module through access permissions <a href="%admin-access">administer &gt;&gt; access control &gt;&gt; permissions</a>.</li>
    <li>set permissions to access new feeds for user roles such as anonymous users at <a href="%admin-access">administer &gt;&gt; access control</a>.</li>
    <li>view the <a href="%aggregator">aggregator page</a>.</li>
    </ul>
uk: <p>Ти можеш</p>
    <ul>
    <li>адмініструвати твій перелік потоків новин <a href="%admin-aggregator">адмініструвати &gt;&gt;  збирач новин</a>.</li>
    <li>додати новий потік <a href="%admin-aggregator-add-feed">адмініструвати &gt;&gt;збирач новин &gt;&gt; додати потік</a>.</li>
    <li>додати нову категорію<a href="%admin-aggregator-add-category">адмініструвати &gt;&gt; збирач новин &gt;&gt; додати категорію</a>.</li>
    <li>загальні налаштування збирача новин  <a href="%admin-settings-aggregator">адмініструвати &gt;&gt; налаштування &gt;&gt; збирач новин</a>.</li>
    <li>контролювати доступ до збирача новин <a href="%admin-access">адмініструвати &gt;&gt; контроль доступу &gt;&gt; дозволи</a>.</li>
    <li>встановлювати дозволи доступу до нових потоків  ролям користувачів та анонімним користувачам <a href="%admin-access">адмініструвати &gt;&gt; контроль доступу</a>.</li>
    <li>переглянути  <a href="%aggregator">сторінку збирача новин</a>.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="%aggregator">Aggregator page</a>.
uk: Для більш детальної інформації будь ласка читай документацію налаштування  <a href="%aggregator">Збирача новин</a>.

en: Aggregates syndicated content (RSS and RDF feeds).
uk: Збирає синдикований матеріал (потоки RSS та RDF).

en: <p>Thousands of sites (particularly news sites and weblogs) publish their latest headlines and/or stories in a machine-readable format so that other sites can easily link to them. This content is usually in the form of an <a href="http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss">RSS</a> feed (which is an XML-based syndication standard). To display the feed or category in a block you must decide how many items to show by editing the feed or block and turning on the <a href="%block">feed's block</a>.</p>
uk: <p>Тисячі сайтів (зокрема сайти новин і мережеві щоденники) публікують свої останні новини та статті у форматі, зручному для розповсюдження цих новин на інших сайтах. Зазвичай це потоки новин <a href="http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss"> RSS</a> - стандарт розповсюдження інформації на основі XML. Для відображення потоку новин або категорії у блоці, ви повинні вирішити, скільки елементів слід відображати, редагуючи потік новин або блок і вмикаючи <a href="%block">блок потоку новин</a>.

en: <p>Add a site that has an RSS/RDF feed. The URL is the full path to the RSS feed file. For the feed to update automatically you must run "cron.php" on a regular basis. If you already have a feed with the URL you are planning to use, the system will not accept another feed with the same URL.</p>
uk: <p>Додати сайт із потоком новин RSS/RDF. URL -- це повний шлях до файла потоку новин RSS. Для того, щоб потік оновлювався автоматично, потрібно регулярно запускати "cron.php". Для одного URL система дозволяє створювати лише один потік.</p>

en: <p>Categories provide a way to group items from different news feeds together. Each news category has its own feed page and block. For example, you could tag various sport-related feeds as belonging to a category called <em>Sports</em>. News items can be added to a category automatically by setting a feed to automatically place its item into that category, or by using the categorize items link in any listing of news items.</p>
uk: <p>Категорії - спосіб групувати елементи з різних потоків новин. Кожна категорія новин має свою власну сторінку надходження і блок. Наприклад, різні потоки новин, пов'язані зі спортом, можна позначати як такі, що належать до категорії <em>Спорт</em>. Окремі новини можна додавати до певної категорії автоматично, налаштувавши потік так, щоб він автоматично відносив свої елементи до цієї категорії, або використовуючи посилання на категоризацію елементів у будь-якому переліку нових елементів.</p>

en: aggregator
uk: збирач новин

en: add feed
uk: додати потік новин

en: remove items
uk: прибрати елементи

en: update items
uk: оновити елементи

en: news aggregator
uk: збирач новин

en: sources
uk: джерела

en: RSS feed
uk: RSS-потік

en: OPML feed
uk: OPML-потік

en: categorize
uk: віднести до категорії

en: edit feed
uk: редагувати потік новин

en: edit category
uk: редагувати категорію

en: The list of tags which are allowed in feeds, i.e., which will not be removed by Drupal.
uk: Перелік тегів, які дозволяються у потоках, тобто, ті, які не будуть видалятися системою.

en: Items shown in sources and categories pages
uk: Елементи, показані на сторінках джерел і категорій

en: The number of items which will be shown with each feed or category in the feed and category summary pages.
uk: Кількість елементів, які відображатимуться для кожного потоку або категорії новин на підсумкових сторінках потоків та категорій.

en: Discard news items older than
uk: Позбутися новин, старіших ніж

en: Older news items will be automatically discarded.  Requires crontab.
uk: Старіші новини будуть автоматично відкидатися. Потребує crontab.

en: Category selection type
uk: Тип відбору категорії

en: checkboxes
uk: прапорці

en: multiple selector
uk: елемент множинного вибору

en: The type of category selection widget which is shown on categorization pages. Checkboxes are easier to use; a multiple selector is good for working with large numbers of categories.
uk: Тип елемента інтерфейсу для добору категорій, показаний на сторінках категоризації. Прапорці використовувати простіше; елементи множинного вибору корисні при роботі з великою кількістю категорій.

en: %title category latest items
uk: Найновіші елементи категорії %title

en: %title feed latest items
uk: Найновіші елементи потоку новин %title

en: Number of news items in block
uk: Кількість новин у блоці

en: View this feed's recent news.
uk: Переглянути останні новини з цього потоку.

en: View this category's recent news.
uk: Переглянути останні новини цієї категорії.

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
uk: Категорія з назвою %category вже існує. Будь ласка введіть унікальну назву.

en: The category %category has been updated.
uk: Категорію %category оновлено.

en: Category %category deleted.
uk: Категорію %category видалено.

en: The category %category has been deleted.
uk: Категорію %category видалено

en: Category %category added.
uk: Категорію %category додано.

en: The category %category has been added.
uk: Категорію %category оновлено.

en: The name of the feed; typically the name of the web site you syndicate content from.
uk: Назва потоку новин; зазвичай назва веб-сайту, з якого береться синдикований матеріал.

en: The fully-qualified URL of the feed.
uk: Повний URL потоку новин.

en: Update interval
uk: Періодичність оновлення

en: The refresh interval indicating how often you want to update this feed. Requires crontab.
uk: Періодичність оновлення, що вказує, як часто ви хочете оновлювати цей потік новин. Потрібує crontab.

en: Categorize news items
uk: Віднести до категорії

en: New items in this feed will be automatically filed in the checked categories as they are received.
uk: Новоотримані новини з цього потоку відразу ж автоматично розподілятимуться за вказаними категоріями.

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
uk: Потік з назвою %feed вже існує. Будь ласка введіть унікальну назву.

en: The feed %feed has been updated.
uk: Потік новин %feed оновлено.

en: Feed %feed deleted.
uk: Потік новин %feed видалено.

en: The feed %feed has been deleted.
uk: Потік новин %feed стерто.

en: Feed %feed added.
uk: Потік %feed додано.

en: The feed %feed has been added.
uk: Потік новин %feed додано.

en: The news items from %site have been removed.
uk: Новини з %site видалено.

en: There is no new syndicated content from %site.
uk: Нема нових надходжень з %site.

en: Updated URL for feed %title to %url.
uk: Оновлено URL для потоку %title на %url.

en: There is new syndicated content from %site.
uk: Це нові надходження з %site.

en: The RSS-feed from %site seems to be broken, due to "%error".
uk: Неможливо обробити RSS-потік з сайту %site в результаті помилки "%error".

en: The RSS-feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
uk: Неможливо обробити RSS-потік з сайту %site в резулютаті помилки "%error".

en: The RSS-feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
uk: Неможливо обробити RSS-потік з сайту %site в результаті помилки "%error" на строці %line.

en: The RSS-feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
uk: Неможливо обробити RSS-потік з сайту %site в результаті помилки "%error" на строці %line.

en: Feed overview
uk: Загальний огляд потоку новин

en: Items
uk: Елементи

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Next update
uk: Наступне оновлення

en: %time left
uk: залишилось %time

en: Category overview
uk: Огляд категорій

en: Save categories
uk: Запам'ятати категорії

en: Categorize
uk: Віднести до категорії

en: You are not allowed to categorize this feed item.
uk: У вас недостатньо прав для категоризації цієї новини.

en: The categories have been saved.
uk: Категорії запам'ятовано.

en: in category
uk: у категорії

en: aggregated feeds
uk: згруповані потоки

en: Description:
uk: Опис:

en: blog it
uk: помістити у мережевий журнал

en: Comment on this news item in your personal blog.
uk: Прокоментувати цю новину у вашому особистому мережевому журналі.

en: %age old
uk: %age

en: %ago ago
uk: %ago тому

en: 1 item | %count items
uk[0]: %count елемент
uk[1]: %count елементи
uk[2]: %count елементів

en: administer news feeds
uk: адмініструвати потоки новин

en: access news feeds
uk: доступ до потоків новин
